Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

grafika z logotypem plaże dla wszystkich i dwoma zdjęciami z plaż nad Bałtykiem

Pierwsze wnioski z audytu

Co rzuciło się w oczy osobom audytującym plaże, co zwróciło naszą uwagę, a co zaskoczyło. 

Jak jest w teorii?

W pełni dostępna plaża powinna być wyposażona w różnorodne udogodnienia, między innymi przebieralnię o powierzchni odpowiedniej dla osób poruszających się na wózkach i wypoczywających z dziećmi, wszystkie kluczowe miejsca na plaży powinny być oznaczone wyraźnymi piktogramami na matowej powierzchni (ważne dla osób słabowidzących), zapewniony powinien być dostęp do toalety dostosowanej do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, na plażę i do morza powinny prowadzić szerokie maty lub podesty, które kontrastują z kolorem otoczenia.

Czy tak jest na audytowanych przez nas plażach?

Z prowadzonego od początku lipca obywatelskiego monitoringu dostępnych wejść na plaże wynika, że na polskich plażach w szczególności brakuje toalet, w tym WC dla osób z niepełnosprawnościami, a te które istnieją nie są zbudowane w sposób umożliwiający korzystanie z nich przez osoby poruszające się na wózkach.

Innym zauważonym przez nas problemem jest brak utwardzonych i oczyszczonych z piasku ciągów komunikacyjnych na samej plaży. Ta infrastruktura powinna być zbudowana na przykład z rozwijanych mat, drewnianych podestów czy desek WPC. Brakuje też miejsc o odpowiedniej szerokości, tzw. spoczników, w których na przykład osoba poruszająca się na wózku mogłaby się na plaży zatrzymać i korzystać z rekreacji. Na takim tarasie warto zamontować ławki do siedzenia oraz parasole lub żagiel, które dają cień. Z tych udogodnień korzystają również rodzice, osoby starsze oraz osoby czasowo kontuzjowane. Turystki i turyści, których spotykamy na trasie i którzy chcę korzystać z walorów nadmorskich uzdrowisk, apelują o widoczne i jasne oznaczenia kierujące do dostosowanego wejścia na plaże.

Światełkiem w tunelu do zmian są amfibie, czyli specjalne wózki przeznaczone do kąpiel w morzu oraz spacerów po plaży dla osób z niepełnosprawnościami. Można je wypożyczyć między innymi w Międzyzdrojach, Kołobrzegu, Ustce, Jastarni, Helu i Trójmieście.

Audytujemy polskie plaże nie tylko na podstawie listy kontrolnej. Odbywamy także spotkania z przedstawicielami nadmorskich samorządów, lokalnymi aktywistami, osobami, które działają na rzecz plaż dostępnych dla wszystkich. Za kilka miesięcy wyniki audytu przedstawimy opinii publicznej.