Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Raport z audytu plaż 2021

Fundacja Machina Zmian od 10 lat pracuje nad tym, żeby plaże w Polsce były dostępne dla wszystkich, niezależnie od stopnia sprawności.

Realizując projekt „Plaże dla Wszystkich”, zmieniamy polskie plaże tak, aby były wygodne, przyjazne i dostępne. Edukujemy, audytujemy oraz prowadzimy działalność kontrolną i strażniczą.

Tworzymy zgodne z zasadami projektowania uniwersalnego rekomendacje do planów modernizacji wejść na plaże. Wzmacniamy obecność osób z niepełnosprawnością w przestrzeni publicznej.

Mówimy o prawie do edukacji, kultury i odpoczynku dla wszystkich.

Co roku w lipcu organizujemy pieszą wędrówkę brzegiem Bałtyku („440 km po zmianę”), w trakcie której sprawdzamy, czy wejścia na plaże wskazane przez samorządy jako dostępne, faktycznie takie są.

Pierwszy społeczny audyt plaż przeprowadziłyśmy/liśmy w 2019 roku.

Wolontariusze i wolontariuszki fundacji przeszli pieszo polskie wybrzeże, sprawdzając te wejścia na plaże, które jednostki samorządu terytorialnego wskazały jako dostępne dla osób o różnym stopniu sprawności, w tym dla osób z niepełnosprawnościami, osób starszych oraz z wózkami dziecięcymi. 

Audyt polegał na wypełnieniu listy kontrolnej stworzonej przez fundacyjny zespół ds. dostępności. Lista zawierała pytania dotyczące różnych aspektów dostępności plaż. Po raz drugi społeczny audyt plaż odbył się w 2021 roku. Korzystając z wcześniejszych doświadczeń, zmodyfikowałyśmy listę kontrolną, aby usprawnić pracę społecznych audytorek i audytorów.

Raport 2021

Raport, który oddajemy w Państwa ręce, zawiera podsumowanie danych zebranych w ramach drugiego społecznego audytu plaż, przeprowadzonego w 2021 roku. To kompendium wiedzy o tym, jak przygotować plaże, aby każdy mógł nich skorzystać.

W dokumencie znajdziecie  m.in. wykaz konkretnych plaż, które wprowadziły już udogodnienia, ale również tych, które mają to jeszcze przed sobą. 

Zapraszamy do zapoznania się z naszym podsumowaniem!