Zespół fundacji (Kobiety Machiny)
fot. Alicja Pietras
Sylwia "Nikko" Biernacka
Pomysłodawczyni projektu "Plaże dla wszystkich" i prezeska Fundacji Machina Zmian
Kim jest Sylwia?
Jestem Panią wielu talentów, która z niejednego martwego punktu wyruszyła po nowe. Feministką, weganką, edukatorką, artystką. Tworzę sztukę, wspieram w rozwoju i staram się nie szkodzić. Kolażuje, rysuje i wędruje. Łącznikiem moich działań jest czułość.
10 lat temu wyruszyłam w samotną podróż wzdłuż Bałtyku. Safar dar uatan – w sufizmie oznacza drogę powrotną do domu i taka była podróż po piasku — to była droga serca. O wędrowaniu i podróży jako metaforze zmiany napisano wiele i ja tej zmiany doświadczyłam. Z tej podróży narodził się projekt „440 km po zmianę" i ruch na rzecz powstania w Polsce pierwszej w pełni dostępnej plaży "Plaże dla wszystkich". Bałtyk jest miejscem mojej osobistej mocy. I bardzo się cieszę, że stał się takim miejscem dla kilku innych osób, które zaangażowały się w projekt na przestrzeni lat.
Zawodowo towarzyszę kobietom z wysoką wrażliwością sensoryczną w odkrywaniu i zaakceptowaniu czułych punktów swojej wrażliwości. Pomagam odnaleźć poczucie przynależności, odpocząć i ruszyć po nowe z odwagą. Jestem trenerką, tutorką i certyfikowaną facylitatorką dialogu w konflikcie metodą Nansen. Z charakteru jestem kotem. Prywatnie jestem partnerką, mamą, macoszką i przyjaciółką kota oraz kilku istot ludzkich. Mieszkam w Gdańsku, ale nieustająco tęsknie za Krakowem, w którym spędziłam 17 lat swojego życia.
Czym zajmuje się w zespole Fundacji?
Kiedyś zajmowałam się wszystkim. Obecnie najwięcej czasu zajmują mi planowanie wizji nowych działań, pisanie wniosków, pozyskiwanie funduszy na nasze działania, prowadzenie szkoleń i wspieranie pracy innych członkiń zespołu. Odpowiadam także za II edycję Programu Certyfikacji Dostępnych Plaż "Plaże dla wszystkich" i za projekt artystyczny "Szlak Archiwalnej Fotografii".
Jaka jest jej motywacja by działać na rzecz dostępnych plaż?
Moją misją jest: odpieprzyć się od siebie i żyć w autentycznej zgodzie ze sobą z korzyścią dla siebie, innych istot i świata. Równość to wartość, która jest dla mnie ważna. Chciałabym, żeby każda osoba miała (tak jak ja mam) nieskrępowany dostęp do miejsca mocy, jakim jest Bałtyk i jego plaże. Mogła z tego miejsca czerpać energię dla siebie i swoich bliskich, żeby żyć w pełni. Przez 10 lat trwania projektu poznałam wiele pięknych osób, z kilkoma się zaprzyjaźniłam, które nie mogą odpoczywać nad morzem, bo ta przestrzeń jest dla nich niedostępna. Moja motywacja do działania na rzecz dostępnych plaż jest bardzo osobista — chce się spotkać nad morzem z osobami, które lubię. Jeśli mogę mieć wpływ na to, jak będą wyglądały plaże i czy będą dostępne — a przecież są dobrem wspólnym i przestrzenią demokratyczną, do której każda osoba powinna mieć równy dostęp — to staram się zrobić co nieco w tej sprawie i pomimo kryzysów i zwątpień iść krok po krok do celu jakim jest dla mnie chociaż jedna w pełni dostępna plaża w każdej z nadmorskich gmin.
Paulina Tota-Stawarczyk
Członkini Zespołu do spraw dostępności #PlażeDlaWszystkich
Jaka jest motywacja Pauliny by działać na rzecz dostępnych plaż?
“Chciałabym nie musieć zastanawiać się, z kim jak daleko mogę pójść na spacer - czy będzie tam toaleta dla wózkowicza_czki, czy i gdzie dojdziemy, jak to będzie. Chciałabym po prostu cieszyć się towarzystwem wszystkich moich znajomych i nie zastanawiać, czy propozycja spaceru po plaży nie będzie faux pas”
Doktorka inżynierka architektka, autorka ponad 20 publikacji naukowych (polskich i zagranicznych), uczestniczka licznych międzynarodowych i krajowych konferencji naukowych i warsztatów projektowych.
Współpracuje z organizacjami pozarządowymi, działając na rzecz dostosowania miejskich przestrzeni publicznych do potrzeb wszystkich użytkowników i użytkowniczek. Od 2015 roku związana z Fundacja Machina Zmian, od 2016 na stałe w Fundacja Polska Bez Barier.
- konsultuje rozwiązania
- tworzy wytyczne dostępności dla przestrzeni miejskich i budynków
- audytuje
- szkoli
- prowadzi warsztaty
Współautorka „Standardów dostępności dla m.st. Warszawy”, autorka dokumentów: „Wrocławskie standardy dostępności” i „Wrocławskie standardy dostępności. Przestrzenie osiedlowe”.
Fanka miasta i kotów
W Zespole do spraw dostępności odpowiedzialna za Pion Architektury: projekt dostępnej plaży, konsultacje architektoniczne, współpracę przy opracowaniu listy kontrolnej do audytów.
Anna Rutz
Członkini Zespołu do spraw dostępności #PlażeDlaWszystkich
Jaka jest motywacja Ani by działać na rzecz dostępnych plaż?
“Towarzyszę temu projektowi niemal od początku, jeszcze jako Ambasadorka flagowego projektu Fundacja Machina Zmian "440 km po zmianę". Kiedyś bardzo nie lubiłam plaż i morza, bo kojarzyły mi się z zawstydzeniem, wścibskimi spojrzeniami oraz mordęgą pchania wózka po piachu. Dzięki znajomości z Sylwia Nikko Biernacka wiem, że już nie musi tak być i także polskie wybrzeże może kojarzyć mi się z przyjemnością i błogością, które tak cenimy wsłuchując się w szum morskich fal”
na co dzień kierowniczka Biura Wsparcia Osób z Niepełnosprawnościami i Pełnomocniczka Rektora na Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
po pracy trenerka z zakresu dostępności i komunikacji z osobami z niepełnosprawnościami, czasem tłumaczka języka niemieckiego
prywatnie fanka nurkowania, podróży, kuchni meksykańskiej i indyjskiej oraz miłośniczka swojego kota Rieslinga
W Zespole do spraw dostępności odpowiedzialna za współtworzenie poszczególnych etapów certyfikacji dostępnych plaż i redagowaniem regulaminu udziału.
Co mówi o sobie Jola?
"Kocham morze i plażę i nie wyobrażam sobie życia bez dostępu do moich ukochanych miejsc. W projekcie jestem od samego początku, od 2012 r. Wspólnie z Sylwią Nikko Biernacką, kiedy byłam wójtem gminy Stegna organizowałyśmy pierwsze w Polsce konsultacje wejścia na plażę z osobami o różnych potrzebach. Powstał wówczas pierwszy w Polsce dokument mówiący o tym jak powinna wyglądać i co powinna zawierać dostępna plaża."
Dostępne plaże to niezwykły projekt, który jest rzeczywistą odpowiedzią na nasze, powtarzam nasze tzn. nas wszystkich potrzeby. Społeczeństwo w Polsce bardzo szybko się starzeje i nie należy już mówić tylko o osobach z niepełnosprawnością ale także o tym, że my sami a przynajmniej ja sama chciałabym mieć możliwość w pełni korzystać z mojej ukochanej plaży za niedługi czas, kiedy mogę mieć problemy z przemieszczaniem spowodowane wiekiem.
Angażowanie się w ten projekt jest dla mnie czymś bardzo osobistym, bo chciałabym z Anią pobyć przy zachodzie słońca, z wnukami (kiedy będę je miała) wjechać na plażę wózkiem, czy popatrzeć jak mama mojej przyjaciółki (porusza się już tylko z balkonikiem) wygrzewa się w słońcu i spaceruje po plaży. Chciałabym aby osoby które nigdy nie czuły falowania wody na swoim ciele mogły to wreszcie bez obaw doświadczyć.
Współpraca nad projektem bezpośrednio z Anią Rutz i Pauliną Tota to niezwykle rozwojowe doświadczenie. Mam przekonanie, że wspólnie pracujemy nad rzeczą niezwykle ważną i przyszłościową a tak codzienną. Dziękuje za zaproszenie do realizacji tego projektu.
Jolanta Kwiatkowska – samorządowiec, obecnie sekretarz i zastępca burmistrza Krynicy Morskiej. "Od lat współpracuję z organizacjami pozarządowymi, oraz różnymi osobami i instytucjami działającymi dla podnoszenia jakości naszego życia. Bardzo zależy mi na rozwoju społeczeństwa obywatelskiego i świadomego spraw, które dzieją się w najbliższym i dalszym otoczeniu".